8 ay önce
8 ay önce

Vatandaşın Borcu Giderek Katlanıyor

Pandemi döneminde birçok insan maddi olarak zor durumda kalmıştı zor durumda kalan vatandaşın büyük kısmı bankalara borçlandı yapılan araştırmalara göre vatandaşın borcu bu dönemde iki kat daha fazla arttı.


Hem bankalar hem de banka dışı finansal kuruluşlar tarafından bireysel kredi kullanımı %40 artış gösterdi ve 867 milyar lira oldu. 2020 yılında hükümet ekonomiye can vermek adına birçok atılım yapmıştı. Özellikle bireysel krediler çok daha fazla kişiye kullandırılmış ve vatandaş devasa bir borcun yüküne girmişti. Toplamda 867 milyar liralık devasa bir borç yükü ile karşı karşıya kalındı.


Bireysel Kredi Rekoru Kırıldı
Özellikle pandeminin hemen başında ve sonrasında Türkiye’de milyonlarca insan nakit ihtiyacı nedeniyle bankalara başvuru yapmış ve birçok insanda bireysel kredi kullanmıştı. Bu süreçte bireysel kredi kullanımı neredeyse iki katına yaklaştı ve bankalara olan borçlarımız çok sayıda arttı.


Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Aralık raporu kısa süre önce yayınlandı. 2020 kredi risk fotoğrafı da ortaya çıkmış oldu bireysel kredi kullanımı 2,1 arttı ve toplamda 34 milyona ulaştı.


Ülkemizde yapılandırma ve yasal takip suresi 180 güne çıkmıştı. Bunun etkisi ile birlikte bireysel kredi ve kredi kartı tutarlarının 16,9 milyar liraya gerilediğini görüyoruz. Toplamda bireysel kredi veya kredi kartı borcu yüzünden yasal takipte olan 3 milyondan fazla insan bulunuyor.

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
EN ÇOK OKUNANLAR
  689

  Aloe vera bitkisi faydaları nelerdir? Nasıl Yetiştirilir?

  Kosgeb Faizsiz Kredi
  651

  Kosgeb Faizsiz Kredi

  568

  Antalya 6 Engelli Alımı

  engelli işci alımı
  383

  İstanbul 12 Engelli İşçi Alacak

  covidyenidünyaduzeni
  326

  Covid-19 İle Gelen Yeni Dünya Düzeni

  su-ve-hayat
  274

  Suyun Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

  bağışıklık sistemi
  268

  Bağışıklık Güçlendirici Besinler

  stresin-kaynaklari
  254

  Stres Nedir? Strese Neden Olan Faktörler Nelerdir?

2021 yılında “En yeni ve güncel haberleri insanlara ulaştırmak” ilkesiyle yola çıkan kvkajans.com insanlara en güncel haberleri sunmak için gece gündüz çalışmaktadır.