8 ay önce
8 ay önce

Çiçekdağı Avrupa’da Çok Ucuza Satılıyor

Ülkemizde ayçiçeği yağı fiyatları son derece pahalı Türkiye’de 5 litresi 85 liraya kadar satılırken Avrupa’da fiyatların son derece düşük olduğunu görüyoruz. Almanya’da ayçiçeği yağının litresi sadece 0.75 Euro yani 75 Cent olarak satılıyor.


Bu rakamı Türk lirasına çevirdiğimiz zaman ise altı buçuk liraya geliyor. Bu kıyaslamalı ile bakacağımız zaman Almanya’da 5 litrelik bir ayçiçeği yağının yaklaşık 3.20 Euro yani 28 Türk lirası olduğunu söyleyebiliriz. Dünyanın en zengin ve pahalı ülkelerinden birisi olan İsviçre’de ise durum da çok farklı değil en kaliteli ayçiçeği yağının fiyatı 3.49 Frank, yani yaklaşık 3 Euro. Avusturya’da ise 2 litresi, 2.38 Euro olarak satılıyor.


Bu Ülkelerde Üretim Yok
Ayçiçeği yağının ucuz olduğu ülkelerin tamamında ayçiçeği tarımı yapılmıyor. Ancak bu ülkelerde son derece uygun fiyatlı bir şekilde satışları gerçekleştiriliyor. Türkiye’de özellikle Trakya Bölgesi’nde Ayçiçeği üretiminin çok fazla olduğunu düşünecek olursak ülkemizdeki ayçiçeği yağı fiyatlarını neden bu kadar yüksek olduğu ise bilinmiyor. Özellikle Almanya İsviçre gibi ülkeler Ayçiçeği ve ayçiçeği yağının büyük bir kısmını dışarıdan ithal ediyor.
Avrupa’da çiçek yağının dışında rapsöl denilen kolza tohumu yağı da tercih ediliyor acı olmayan cevizimsi tadı olan bu yağ türü Avrupa’da çok fazla ilgi çekiyor. Özellikle Alman Beslenme Derneği (DGE) tarafından tercih edilen yağ olarak da dikkatleri çekiyor herhangi bir şekilde sağlığa zararının olmaması da birçok insan tarafından tercih nedeni oluyor.

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
EN ÇOK OKUNANLAR
  689

  Aloe vera bitkisi faydaları nelerdir? Nasıl Yetiştirilir?

  Kosgeb Faizsiz Kredi
  651

  Kosgeb Faizsiz Kredi

  568

  Antalya 6 Engelli Alımı

  engelli işci alımı
  383

  İstanbul 12 Engelli İşçi Alacak

  covidyenidünyaduzeni
  326

  Covid-19 İle Gelen Yeni Dünya Düzeni

  su-ve-hayat
  274

  Suyun Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

  bağışıklık sistemi
  268

  Bağışıklık Güçlendirici Besinler

  stresin-kaynaklari
  254

  Stres Nedir? Strese Neden Olan Faktörler Nelerdir?

2021 yılında “En yeni ve güncel haberleri insanlara ulaştırmak” ilkesiyle yola çıkan kvkajans.com insanlara en güncel haberleri sunmak için gece gündüz çalışmaktadır.